internetes rádióhallgatás

Melyek az internetes rádióhallgatás előnyei és hátrányai?

Ma már mondhatni kihalófélben vannak a hagyományos, FM antennás rádiókészülékek, hiszen egyre többen követik az adást az interneten keresztül. Ez érthető, hiszen a világháló az életünk minden területén jelen van már, miért pont az egyik legrégebbi médium maradna ki a modernizációból? 

Nem csoda, hogy az olyan rádiós weboldalak, mint a MyOnlineRadio, folyamatosan növekvő népszerűségnek örvendenek. Ám ahogy ez a világon minden másra is igaz, az éremnek ebben az esetben is két oldala van. Cikkünkben végigvesszük, mi az internetes rádiózás pozitívumai és negatívumai.

Megszűnnek a földrajzi korlátok

Kishazánkban sok kisebb, regionális csatorna van, melyek csak egy-egy városban, és annak körzetében foghatóak. Az itt élő emberek viszont sokszor nemcsak otthon, hanem mondjuk nyaralás alatt is szeretnék meghallgatni a szokásos reggeli műsorukat, vagy tudni szeretnék, milyen események történnek odahaza.

Az interneten viszont nem vagyunk helyhez kötve, nincsenek vételi körzetek, akár a bolygó másik feléről is elérjük kedvenc rádiónkat, ha van internet-hozzáférésünk.

Mindig stabil, tiszta hangzás

Recsegés, sistergés, adás helyett fehér zaj… Ezeket a bosszantó jelenségeket mindenki jól ismeri, akinek van tapasztalata az analóg rádióhallgatásban. És bizony ez is egy olyan dolog, amit a modern technika kiválóan tudott orvosolni, ugyanis az online adásoknál végre elfelejthetjük ezeket a zavaró tényezőket. 

Itt ugyanis a digitális formában érkező hang mindig kristálytiszta, jó minőségű, még akkor is, ha például viharos az idő, ami ugye az analóg adást nagymértékben képes befolyásolni.

Adások visszahallgatása

A rádiózás sokáig csak “lineáris” formában működött, azaz az adás élőben lement, aki pedig lemaradt róla – nos, az mondhatni így járt. Ma már viszont emiatt sem kell bosszankodni, ugyanis az online adások többsége visszahallgatható, így ha épp nem érünk rá meghallgatni a kedvenc női témákkal foglalkozó talkshow-nkat, akkor később bármikor pótolhatjuk a lemaradást.

Dalok visszakeresése

Generációk nőttek fel úgy, hogy hallottak egy szuper zenét a rádióban, de a címét és az előadóját sajnos sosem tudták meg. Ez az internet előtti időkben gyakori jelenség volt, ma már gyakrolatilag elképzelhetetlen. 

Egyrészt ott vannak a zenefelismerő szoftverek, másrészt a webrádiók felületén egy kattintással visszakereshetjük a korábban játszott dalokat. 

Túlterheltség miatti akadozás

A digitális rádióadásokat egy szerverről lehet elérni, de ha nagyon sokan hallgatják egyidőben, akkor előfordul, hogy a szerver túlterhelődik, és a műsor akadozni kezd, vagy teljesen megszakad. Ilyenkor célszerű másik szervert keresni, vagy később próbálkozni. 

Költségek

Míg az analóg adás hallgatása – ha a készülék beszerzési árát nem számítjuk – mondhatni “ingyen van,” addig az online rádiózás folyamatos internetkapcsolatot igényel, tehát akad némi plusz költsége, ez főként akkor jelenthet gondot, ha nem korlátlan a díjcsomagunk, és gyorsabban elfogy az adatkeret.

Kérjük, támogass bennünket egy megosztással!

Vissza az oldal tetejére