fürdősó készítése házilag

Fürdősó készítése házilag

A téli estéken szívesen merülünk el egy kád forró vízben, pláne, ha illatos, aromaterápiás fürdővízről van szó. Most egy nagyszerű tippet hoztunk, hogyan készíthetsz egyszerűen házilag is fürdősót, hogy tökéletes aromaterápiás élményt varázsolj az esti fürdésből.

Milyen sóból készíthetsz fürdősót?

A fürdősók alapja többféle só lehet, Európában a leggyakoribbak a tengeri sóból, a himalája sóból vagy éppen Erdélyből származó parajdi sóból készült fürdőtermékek. Ha saját magunk készítjük a fürdősónkat, akkor a legegyszerűbb parajdi sót vagy himalája sót használni. Ez a két fajta só önmagában is használható fürdősóként, bármilyen hozzáadott illóolaj vagy gyógynövény nélkül, azonban önmagukban használva a hatásuk messze elmarad az illóolajokkal gazdagított aromaterápiás fürdősók jótékony hatásától.

Erre lesz szükséged a fürdősó elkészítéséhez:

  • parajdi só vagy himalája só, esetleg tengeri só
  • 100%-os tisztaságú esszenciális illóolaj
  • szárított és aprított gyógynövények (elhagyható)
  • egy nagy tál és egy kanál a keveréshez
  • jól zárható befőttesüveg vagy vákuumzáras papírzacskó

A fürdősó készítése rendkívül egyszerű: az alapanyagokat jól keverd össze és légmentesen zárható tasakban vagy jól záródó üvegben tárold, hogy ne menjen tönkre a párától. Ha apróbb szemű fürdősót szeretnél, akkor törd meg mozsárban vagy robotgéppel a sót apróbb szeműre, de a himalája sóból nagy szemű sót használva is szuper fürdősót készíthetsz.

Adagolás

Fél kg sóhoz kb. 18-20 csepp illóolajat keverj és maximum egy csapott evőkanálnyi szárított gyógynövényt. Az illóolaj mennyiségét ízlés szerint csökkentheted vagy növelheted, de növelni nem feltétlenül érdemes, mert a fent leírt adagolással már egy egészen erősen illatozó fürdősót kapsz.

Milyen illóolajat használj?

A fürdősó elkészítéséhez csak és kizárólag 100%-os tisztaságú, magas minőségű illóolajat használj. Az illóolaj minősége azért rendkívül fontos, mert fürdés közben a bőrünk beszívja az illóolajat és az kifejti jótékony hatását a bőr egészségére.

Ha bőrtápláló fürdősót szeretnél készíteni, akkor az illóolaj mellett valamilyen bőrtápláló alapolajat is érdemes a fürdősóhoz adagolni. Ilyen például a szőlőmagolaj, a jojobaolaj vagy a ligetszépe olaj. Ebben az esetben viszont a fürdősóhoz adagolt illóolaj mennyiségét csökkentsd le maximum 5-8 csepp illóolajra és egy kanálnyi alapolajat adagolj a fürdősóhoz.

A jázmin, a narancs, a citrusfélék, a mentafélék és a pacsuli illóolajok segítenek egy fáradt nap után felfrissülni, energetizálnak, éppen ezért kimondottan frissítő hatású fürdősók készítéséhez ajánljuk.
A levendula olaj megnyugtatja az idegrendszert, segít ellazulni egy fáradt nap után, így tökéletes egy relaxáló fürdősóhoz. Ha pedig az izmaid görcsösségét szeretnéd egy kicsit enyhíteni, akkor meglepő módon a majoránna illóolaja igen jó választás a fürdősóhoz.

Szárított gyógynövények

Gyógynövényeket is adagolhatsz a fürdősóhoz, fokozva ezzel a fürdősó jótékony hatását. A leggyakrabban szárított levendulát, citromfüvet, majoránnát vagy kakukkfüvet szoktak adagolni a fürdősóhoz. Ezek a gyógynövények a forró vízben kioldódnak és az illóolajhoz hasonlatosan a hatóanyaguk a bőrön át felszívódva fejtik ki jótékony hatásukat a bőr egészségre. Azonban azzal mindenképpen kalkulálj, hogy ha szárított gyógynövényt keversz a fürdősóhoz, az nagyon apróra legyen vágva, mert a nagyobb gyógynövénydarabok eltömíthetik a lefolyót, ami hosszútávon bosszúságot okozhat. Ha nem tudod elég apróra morzsolni a gyógynövényt, de mindenképpen szeretnéd a fürdősóhoz adagolni, akkor azt javasoljuk, hogy szerezz be egy textil fürdőzsákot – vagy varrj egyet saját magad – és ebbe öntsd bele a fürdősót, majd ezt helyezd a vízbe. A textilzsákban szépen feloldódik a fürdősó, így élvezheted a hatását, a kiázott gyógynövények maradéka viszont a zsákban marad, így nem kell a lefolyó tisztításával bajlódnod.

Fürdősó élettani hatása

A fürdősónak az elmúlt évtizedekben végzett vizsgálatok alapján jótékony hatásait ismerjük. A fürdősó nem csak a lélekre van jó hatással, hanem amellett, hogy ellazítja vagy éppen felélénkíti a testet – az elkészített fürdősótól függően – rendkívül jó bőrápoló hatású is. Az interneten olvasható sajnos olyan rémhír, mely szerint fürdősó alkalmazása nem ajánlott magas vérnyomással küzdő betegek részére. A valóság azonban az, hogy nem a fürdősó alkalmazása, hanem a túlzottan magas hőfokú víz az, amely képes gyorsan megemelni a vérnyomást. Éppen ezért magas vérnyomású emberek számára is nyugodtan használható a fürdősó, viszont ügyelni kell arra, hogy akár fürdősóval, akár anélkül, a víz hőmérséklete ne legyen túlságosan forró, mert az kitágítja az ereket és megemeli a vérnyomást. Lázas betegek esetében vagy azoknál, akiknek az elmúlt néhány napban láza volt, szintén nem javasolt a magas vízhőmérséklet, mert a forró víz nem csak a vérnyomást, de a testhőt is emeli. Bizonyos illóolajok képesek az egyébként ingadozó vérnyomással rendelkezők esetében a vérnyomást megemelni vagy éppen csökkenteni. Ha vérnyomásproblémákkal küzdesz, akkor az illóolaj kiválasztása előtt figyelmesen olvass utána a kiválasztott illóolajoknak és győződj meg arról, hogy egyik sem vérnyomásnövelő-, vagy éppen vérnyomáscsökkentő hatású.

Okozhat-e allergiás tüneteket a fürdősó?

A fürdősó egy esetben okozhat allergiás tüneteket: ha olyan illóolajat vagy gyógynövényt használsz az elkészítésekor, amelyre allergiás vagy.  Például ha tudod, hogy irritál a borsmenta illóolajnak még az illata is, akkor nem javasolt borsmenta illóolaj hozzáadásával készült fürdősót készíteni, mert vélhetően allergiás tüneteket – bőrviszketés, bőrhámlás – fogsz tapasztalni.

Arra figyelj, hogy a fürdősó nem helyettesíti a tusfürdő használatát, ezért nem javasolt a napi szintű használata tusfürdő helyett, hiszen használatakor az illóolajak és a só jótékony hatását élvezheted, de nincs olyan erős bőrtisztító hatása, mint a kifejezetten erre a célra készült tusfürdőknek.

Fürdősó használata

A fürdővízhez 2-3 kanál fürdősó adagolása javasolt. Lábfürdő esetén 1-2 kanál fürdősó használata is elegendő.

Ellenjavallat fürdősó esetén

Használata bár nagyon kedvező, mégis vannak olyan esetek, amikor használata kerülendő:

  • gyermekeknél, 3 éves kor alatt
  • állapotos kismamáknál
  • lázas állapotban
  • szívbetegség esetén (a korábban már említett forró víz értágító hatása miatt)

Mi a Bioszállító webshopjáról rendeltük a fürdősó alapanyagait, karácsonyi időszakban viszonylag gyors szállítással. [ A linkekre kattintva tudod megnézni a választékot.]

Kedvenc háztartási gépeink

Tesla Coffeemaster ES400 kávéfőző darálóval

Tesla Robotstar IQ100 Intelligens robotporszívó

Happycall Axlerim Z turmixgép, fehér

Captain Jerky 110 aszalógép

PureLine 600 vízszűrő rendszer

Kérjük, támogass bennünket egy megosztással!

Kedvenc háztartási gépeink

Vissza az oldal tetejére