Az illóolajok és az aromaterápia vitathatatlanul beivódtak a köztudatba, manapság egyre többen ismerik és használják az aromaterápiát kiegészítő terápiaként. Többnyire aroma diffúzorban párologtatnak illóolajat, de az aromaterápiás fürdő és az aromaterápiás masszázs sem ismeretlen fogalom. Emellett számos szépségápolási termék is tartalmaz tiszta illóolajokat. A Yale Journal of Biology and Medicine 2020-as áttekintése szerint az illóolajok számos előnnyel, például antimikrobiális és antibiotikus tulajdonságokkal rendelkeznek, és segíthetnek a stressz leküzdésében, sőt a depresszió kezelésében is . Ennek ellenére sajnos kevés vizsgálat támasztja ezeket alá és további vizsgálatokra lenne szükség az illóolajok hatásának tanulmányozására.
Illóolajok előállítása
Az illóolajok előállítására jelenleg nincs egységes szabályrendszer, a bevizsgálásuk nem kötelező, és nincsenek meghatározva határértékek az egyes komponensekre. Magyarországon jellemzően sok gyártó szereti ráírni az általa gyártott illóolajra, hogy „tesztelt” és „bevizsgált”. Valójában itt csupán arról van szó, hogy az adott gyártó a saját maga laboratóriumában a saját maga által felállított határértékekhez viszonyítva teszteli az adott illóolajat. Ezeket a teszteléseket semmilyen felelős szerv vagy hatóság nem szabályozza, és nem ellenőrzi, hiszen – mint említettük – jelenleg egyszerűen nincs egységesített szabályrendszer az illóolajok minősítésére vonatkozóan.
Honnan tudjuk, hogy milyen illóolajat vásároljunk?
A vásárlás során győződjünk meg róla, hogy az adott illóolajra az van ráírva „100%-os tisztaságú illóolaj”. ez esetben az illóolaj nincs semmilyen egyéb anyaggal hígítva és nyugodtan használhatjuk. Fontos azonban leszögezni, hogy a magyarországi szabályozások értelmében az illóolaj gyógyszernek nem minősülő növényi készítmény, ezért belsőleg történő fogyasztása ellenjavallt! A bőrre kenve a tiszta illóolaj irritációt okozhat, ezért aromaterápiás masszázs esetén minden esetben hígítsuk a tiszta illóolajat bázisolajjal.
Milyen egészségügyi előnyei vannak az illóolajoknak?
- Segíthetnek csökkenteni a szorongást: számos illóolajról, például a narancsról és a levenduláról kimutatták, hogy segít az embereknek leküzdeni a szorongásos tüneteket.
- Enyhíthetik a fejfájást: több tanulmány kimutatta, hogy az emberek a fejfájás csökkenéséről számoltak be, miután borsmenta és levendula illóolajat használva aromaterápiás nyakmasszázson vettek részt.
- Könnyebbé tehetik az alvást: kimutatták , hogy különösen a levendula illóolaja javítja az elalvási és az ébredési képességet és segít a nyugodt alvásban.
- Csökkenthetik a gyulladást: egyes illóolajok segíthetnek csökkenteni a gyulladás mértékét. Az egereken és Petri-csészéken végzett kutatások azt találták, hogy az olyan illóolajok, mint a levendula , a kakukkfű és az oregánó hatásosan csökkenthetik a gyulladásos folyamatokat.
- Energialöketet adhatnak: egy kis borsmenta segít az agyi folyamatok serkentésében, de a testünket is energetizálja. Egy tanulmány kimutatta, hogy a borsmentaolajat használó férfiak jobban teljesítettek az edzőteremben, mint azok, akik nem.
- Segíthetnek a gyomorproblémákon: a citrom különösen jó az émelygés és hányás leküzdésére. Egy terhes nőkön végzett tanulmány azt állapította meg, hogy azok, akik rosszul érezték magukat, a citromolaj illatának hatására lényegesen kisebb mértékű hányingert és hányást tapasztaltak, mint azok, akik nem párologtattak citrom illóolajat.
Milyen mellékhatásai lehetnek az illóolajoknak?
A mellékhatások attól függnek, hogy milyen aromaterápiás illóolajat és hogyan használunk. A citrusalapú aromaterápiás illóolajok, például a narancs, a citrom és a bergamott fényérzékenyítő hatásúak, és hajlamossá teszik a bőrt a napon való tartózkodáskor a leégésre.
Bizonyos aromaterápiás illóolajok, mint például a teafa és az eukaliptusz, mérgezőek az idegrendszerre és a májra, éppen ezért szigorúan tilos a belsőleg történő felhasználásuk.
Egyes illóolajok, például az üröm, a méh összehúzódását okozhatják, ezért ne használjuk őket terhesség ideje alatt.
Az illóolajok használata előtt aromaterápiás masszázs esetén mindig ajánlott allergiapróbát végezni. Az adott illóolajból egy pár cseppet cseppents a könyökhajlatodba és ne mosd le a bőrödről. Ha kiütést, viszketést tapasztalsz, ne használd az adott illóolajat.
Mi a legjobb módja az illóolajok felhasználásának?
A leggyakrabban párologtatóban, diffúzorban használjuk az illóolajokat. Az illóolajjal történő párásítás és illatosítás nem helyettesíti a szellőztetést. Aromaterápiás diffúzor mellett is szellőztess rendszeresen, hogy a helyiségeket átjárja a friss levegő. A munkahelyen vagy mondjuk az autóban szeretnénk élvezni az aromaterápia hatásait? Cseppents pár csepp illóolajat egy vattakorongra, és tedd a közeledbe. Aromaterápiás shopokban már illóolajokkal használatos autóillatosítót is vásárolhatsz.