A haspuffadás rendkívül kellemetlen tud lenni, ezért nem
árt, ha igyekszünk megtenni mindent annak érdekében, hogy elkerüljük a puffadt
has érzését.
A has puffadásának leggyakoribb okai:
- bélgázok megnövekedett mennyisége
A puffadt gyomor oka legtöbbször az, hogy egyszerre túl sok ételt eszünk vagy olyan ételeket, amelyek fokozottan termelik a bélgázt. Ilyenek például a káposzta, a kelbimbó, a bab és a lencse. Gyakori haspuffadás esetén érdemes kerülni ezeket az ételeket.
- magas progeszteron szint
Gyakori a menstruáció előtti puffadás, ennek oka a hormonszint változása. A megnövekedett progeszteron hajlamos a puffadás elősegítésére, így ilyenkor fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne együnk olyan ételeket, amelyek növelik a bélgáz termelődését.
- ételintolerancia
A puffadás a laktóz intolerancia egyik jele is lehet. Ez akkor fordul elő, amikor a szervezet nem képes megemészteni a laktózt vagy más néven a tejcukrot, amely főleg a tejtermékekben található. De például a gluténérzékenység is tud haspuffadást okozni. Ha egyértelműen azt tapasztaljuk, hogy valamilyen élelmiszer elfogyasztását követően jelentkezik a haspuffadás, érdemes szakemberhez fordulni és ételintolerancia vizsgálatot végeztetni.
- IBS
Az IBS, azaz az irritális bélszindróma is okozhat haspuffadást. Az IBS okát a mai napig nem tudták pontosan megállapítani, egyesek szerint a túlzott stressz és a nem megfelelő táplálkozás, mások szerint pedig genetikai hajlam a felelős a kialakulásáért.
Puffadás ellen a következő tanácsokat érdemes betartani:
- Egyél több rostot
A rostos ételek gázt termel, viszont a belet is mozgásban tartják, így a gázok távozni is tudnak.
- Igyál sok folyadékot
Naponta legalább 2 liter folyadékot vigyél be a szervezetedbe, lehetőség szerint vizet. Kerüld a túlzottan cukros üdítőitalokat és az alkohol fogyasztását, mert ezek vizet vonnak el a szervezettől és így gátolják a megfelelő emésztést.
- Egyél lassan
Egyél lassan, csak az étkezésre figyelj, ne beszélj evés közben, hogy elkerüld a felesleges levegő bejutását a gyomrodba.
- Mozogj minél többet
A rendszeres testmozgás segíti az emésztést. Ebéd után ha teheted sétálj 10-15 percet, hogy könnyebben menjen az emésztés.
- Minimalizáld a stresszforrásokat
A stressz, főként a tartós stressz igen komoly emésztési problémákat okoz. Amennyire lehetséges, próbáld kerülni vagy csökkenteni a stresszt az életedben.
- Csökkentsd a sóbevitelt
A só a cukorhoz hasonlóképpen vizet von el a szervezetből, így gátolja az emésztést. ha mindent sósan eszel, próbáld csökkenteni a só mennyiségét az ételben és két étkezés között ne nassolj sós mogyorót vagy erősen sózott chipseket.