napozás

Mire figyeljünk napozáskor?

Végre itt a jó idő, nyakunkon a nyár, a strandolás, a pihenés, na és persze a napozás ideje. Mielőtt azonban kifeküdnénk a napra, hogy csokibarnára süttessük a hasunkat, érdemes néhány dologra  odafigyelni, hogy a napozás során ne károsítsuk a bőrünk egészségét.

Mikor napozzunk?

Bár mindig csábító az idő egy kis napozásra, azt semmi esetre se felejtsük el, hogy délelőtt 11 és délután 3 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon! Egyrészt, mert barnulás helyett pillanatok alatt leég a bőrünk, másrészt pedig ebben az időszakban a legmagasabb az UV sugárzás, ami kifejezetten árthat a bőrünknek.

Mit kell tudni az UV sugárzásról?

Az ultraviola, vagy rövidítve UV sugárzás olyan elektromágneses sugárzás, amelynek természetes fő forrása a Nap. Létezik UV-A, UV-B és UV-C sugárzás is. Az UV-C sugárzást a légkör teljes mértékben kiszűri, így nem éri el a földfelszínt. Az UV-A és -B sugárzással viszont számolnunk kell a napozás során. AZ UV-A sugárzás hatására indul be a bőrben a pigmentképződés, azaz a bőr lebarnulása. Az UV-B sugárzás pedig alapvetően szükséges a kellő mennyiségű D-vitamin képződéséhez. Ugyanakkor, ha túlzásba visszük a napozást, az a bőr leégését, illetve a bőr idő előtti öregedését okozza. Ráadásul az UV sugárzás karcinogén hatású, ami azt jelenti, hogy ha hosszútávon nem figyelünk oda napozáskor a bőrünk megfelelő védelmére, és arra, hogy magas UV sugárzás esetén ne napoztassuk a bőrünket, akkor ez bőrrák kialakulásához vezethet.

Hogyan védjük a bőrünket napozáskor?

Napozás előtt minden esetben kenjük be a bőrünket naptejjel, hogy óvjuk a káros sugárzástól. A napfénytől védett bőrfelület – ha nem is teljes mértékben – de képes visszaverni az UV sugarak egy részét, ezáltal lassítva a barnulás folyamatát, meggátolva a leégést és jelentősen mérsékelni az UV sugarak káros hatásait. Minél érzékenyebb a bőrünk és minél hajlamosabb a leégésre, annál magasabb faktorszámú naptejet használjunk. Minél magasabb faktorszámú naptejet használunk, annál lassabban fog a bőrünk barnulni, de ne felejtsük el, hogy a szép barna bőr titka a rendszeres napozásban rejlik, és ne akarjunk egy alkalommal csokibarnára sülni. J Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nemcsak a tűző napon, de árnyékos és félárnyékos helyeken is védenünk kell a bőrünket naptejjel a káros UV sugárzástól!

Milyen gyakran napozhatunk?

Ha szeretnénk, akkor két héten keresztül akár 1-2 naponta is kifeküdhetünk a napra, de arra nagyon ügyeljünk, hogy ha szeretnénk sűrűn napozni, akkor egyszerre csak kevés időt töltsünk a napon! Első napozás alkalmával fél óra bőven elegendő, a következő napozásnál már 10 perccel nyújthatjuk az időt. Viszont egy óra hosszánál tovább nem ajánlatos a napon feküdni, főleg, ha minden nap barnulni szeretnénk egy kicsit. Két hét után érdemes egy hosszabb szünetet tartani, hiszen ne felejtsük el, hogy a bőrünket nem csak napozáskor éri a napfény, hanem akár a délutáni séta vagy a reggeli kocogás közben is.

Mindig hidratáljunk!

Napozás közben sokan megfeledkeznek a folyadékpótlásról, pedig a napsugarak kártékony hatásaihoz tartozik az is, hogy bőrünk dehidratálttá válik, és veszít a rugalmasságából. Éppen ezért napozás előtt és után mindig igyunk elegendő folyadékot, hogy a bőrünk hidratált maradhasson.

Fényérzékeny termékek

Sokan nem tudják, hogy a masszázsolajok vagy az aromaterápia során használatos illóolajok és alapolajok egy része fényérzékeny hatású, ami azt jelenti, hogy ha az adott olajat a bőrünkre kenjük, akkor egy jó ideig nem ajánlatos a napra menni, mert a bőrre kent olaj felerősíti a napsugárzás hatását és leégéshez, hosszú távon pedig akár bőrrákhoz is vezethet. Ha nyáron masszázsolajat vagy bármilyen esszenciális olajat viszel a bőrödre, előtte minden esetben tájékozódj arról, hogy az adott termék fényérzékeny tulajdonsággal rendelkezik-e.

Anyajegyek takarása

Ha a bőrödön nagyobb anyajegy található, akkor a bőrrák megelőzése céljából napozás előtt feltétlenül takard le akár egy kis darab ragtapasszal, hogy az anyajegyet ne érje közvetlen napsugárzás. Egyébként a nagyobb méretű anyajegyek esetén, főként, ha gyakran napozol vagy szoláriumozol, érdemes bőrgyógyász szakvéleményét kérni.

Gyermekek napozása

A csecsemőket szigorúan tilos napoztatni! A kisgyermekek esetén pedig nagyon figyeljünk arra, hogy a gyermek csak keveset tartózkodjon a napon, és minden esetben magas faktorszámú naptejjel kenjük be a bőrét.

Összességében elmondhatjuk, hogy ha ésszel napozunk és odafigyelünk a fent leírt tanácsokra, akkor hamar elérhetjük a hőn áhított nyári színt, de mindig tartsuk szem előtt a bőrünk egészségének védelmét!

Kedvenc háztartási gépeink

Tesla Coffeemaster ES400 kávéfőző darálóval

Tesla Robotstar IQ100 Intelligens robotporszívó

Happycall Axlerim Z turmixgép, fehér

Captain Jerky 110 aszalógép

PureLine 600 vízszűrő rendszer

Kérjük, támogass bennünket egy megosztással!

Kedvenc háztartási gépeink

Vissza az oldal tetejére