Az utóbbi időben szinte minden samponon, arckrémen, szappanon vagy sminkterméken felbukkan a „természetes” címke. Különféle növények jelentek meg a kozmetikumok csomagolásán, a palackokon különböző színű virágok tündökölnek, és a mindenütt megtalálható, változatos formájú zöld levelek sem hiányozhatnak. Egyre több terméket próbálnak natúrkozmetikumként eladni. De valójában mely termékek azok, amelyek valóban natúrkozmetikumok?
Tényleg jobbak, mint más termékek, amelyek nem tűnnek
annyira természetesnek? És mit jelentenek azok az elnevezések, mint a bio
vagy minősített? Most megmutatjuk, hogy a leggyakrabban előforduló címkék
mit is jelentenek valójában.
Milyen címkékkel találkozhatsz a boltok polcain, ha natúrkozmetikumokat keresel?
Természetes kozmetikum vagy natúrkozmetikum
Első pillantásra csábítónak tűnik, de sajnos ez a címke nem mindig azt jelenti, hogy a termék valóban 100%-ban természetes anyagokból áll. A „natúrkozmetikum” jelző nem egy hivatalos minősítés, nincs szabályozva, hogy mit nevezhetnek natúrkozmetikumnak, így leginkább csak a kozmetikai termék gyártóján, és a marketing osztályán múlik, hogy elhelyezi-e ezt a címkét az adott terméken. Ez a címke esetenként tényleg azt jelenti, hogy csak természetes összetevőket használtak fel a termék készítése során, de ugyanígy az is előfordulhat, hogy az összetevőknek csak valamekkora hányada természetes anyag, extrém esetben pedig az is megeshet, hogy a termék csak egy vagy két növényi kivonatot tartalmaz, kémiai adalékanyagok mellett. Ha natúrkozmetikum vagy természetes kozmetikum feliratot látsz, alaposan olvasd el az összetevőket, hogy megbizonyosodhass arról, milyen terméket tartasz a kezedben.
Bio vagy organikus kozmetikumok
A bio kozmetikumok és a minősített kozmetikumok valójában szinonimák. Általános szabály, hogy szigorú kritériumoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy megszerezzék a bio kozmetikai tanúsítványt, amely mind a termék összetételét, mind a gyártási folyamatát ellenőrzi. Az alapanyagok általában ellenőrzött mezőgazdaságból származnak, termesztésük során semmilyen vegyszer nem használható, a termékek nem tartalmaznak egyéb összetevőket, és a gyártás során szigorúan tilos az állatkísérletek végzése.
Vegán kozmetikum
A vegán kozmetikumok garantálják, hogy a termékek semmilyen állati eredetű összetevőt nem tartalmaznak. Nincs kecsketej egy arckrémben, nincs állati sörte a kozmetikai ecsetekben, és még méz és méhpempő sem. Emellett a vegán kozmetikai termékek gyártása során szintén tilos az állítkísérlet.
Parabénmentes kozmetikum
Ez a címke biztosít arról, hogy az adott termék parabénmentes, de nem árul el semmit a többi összetevőről. Ezért itt is fontos, hogy alaposan tanulmányozd az összetevőket, ha kozmetikumot vásárolsz. A parabének olyan vegyületek, amelyeket a kozmetikumok tartósítására használnak, emellett gombaölő hatással is rendelkeznek. Ez utóbbi tulajdonsága miatt sokáig abban a hitben voltunk, hogy jót tesznek a bőrnek, azonban jelenlegi kutatások szerint nagy mennyiségben rákkeltőek lehetnek. Így a parabént tartalmazó termékeket jobb elkerülni, mintsem felhalmozni a fürdőszobapolcon és napi szinten használni.
Összességében bármilyen címkét is látsz a kozmetikumokon, mindig alaposan olvasd el az összetevők listáját és akkor pontosan tudni fogod, hogy mit kensz a bőrödre vagy éppen a hajadra.