Az olvasás a kikapcsolódás egyik legjobb módja, ami ráadásul számos hasznos készség kialakításában és fejlesztésében is szerepet játszik, ezért nagyon fontos, hogy a gyerekekkel is megszerettessük a könyvek világát. De mi a helyzet akkor, ha szülőként azzal szembesülünk, hogy gyermekünk nem érdeklődik a regények iránt, vagy kimondottan elutasítja azokat? Szerencsére ilyenkor is találhatunk megoldást: az alábbiakban ehhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.
A szoktatást kezdjük el időben
Egy csecsemő természetesen nem érti még meg a felnőttek beszédét, ennek ellenére nagyon fontos, hogy a gyerekeinknek már születésüktől kezdve olvassunk. Az első hónapokban nincs is jelentősége annak, hogy mit: ez lehet a saját aktuális olvasmányunk is, a lényeg hogy megnyugtató hangon, halkan beszéljünk. Ahogy aztán a kicsik kezdik felfedezni a körülöttük lévő világot, ismertessük meg őket az életkoruknak megfelelő könyvekkel: ezek először nagy, színes képekkel ellátott egyszerű történetek lesznek, idővel aztán áttérhetünk a komplexebb, nagyobb odafigyelést igénylő mesékre is.
Mutassunk jó példát
A gyerekek elsősorban a szüleiket utánozzák, ezért van az, hogy játék közben gyakran autót vezetnek vagy éppen vacsorát főznek, egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen magatartást tanúsítunk körülöttük. Ha azt látják, hogy az olvasás az életünk természetes és fontos része, valamint hogy ez a tevékenység nekünk örömet okoz, ők is nagyobb eséllyel vesznek kézbe könyveket: ha már gyerekkorban hozzászoknak ehhez, nagy az esély arra, hogy olvasó felnőtteket nevelünk belőlük.
Válasszunk az érdeklődésüknek megfelelő könyveket
Lehet, hogy mi gyerekkorunkban faltuk Rejtő Jenő, Karl May vagy éppen Jókai Mór regényeit, el kell azonban fogadnunk, hogy a mai gyerekek az esetek nagy részében teljesen más iránt érdeklődnek. Ne akarjuk rájuk erőltetni a saját akaratunkat: ha a romantikus regények, a sci-fik vagy éppen a fantasy könyvek érdeklik a gyerekeket, akkor ezeket vásároljuk meg nekik. Teljesen mindegy ugyanis, hogy a kicsik mit olvasnak: minden egyes könyv segít a szókészlet bővítésében, a szóbeli és írásbeli kifejezőkészség javításában vagy az érzelmi intelligencia fejlesztésében, ez ráadásul csak néhány pozitívum az olvasás számos egyéb előnye között.
Alakítsunk ki egy kuckót, ahova elvonulhatnak
Sok családban a nappali a közös időtöltés helyszíne, itt azonban, ahol állandó a jövés-menés, nagyon nehéz az olvasásra koncentrálni – különösen akkor, ha még csak ismerkedünk a könyvek világával. A gyerekszobában hozzunk létre egy meghitt olvasósarkot kényelmes párnákkal, ahova a kicsik bármikor elvonulhatnak, így nem zavarjuk meg őket a beszélgetéseinkkel, így könnyebben tudnak az olvasásra fókuszálni.
Beszéljük meg az olvasottakat
A gyerekek szeretnek beszámolni nekünk az élményeikről, így egy izgalmas könyv elolvasása után valószínűleg alig várják majd, hogy annak tartalmát elmesélhessék nekünk. Fontos, hogy ettől soha ne zárkózzunk el: hallgassuk meg a beszámolójukat akár többször is, tegyünk fel kérdéseket és mutassunk érdeklődést a történet iránt. Egy ilyen beszélgetés hatalmas élmény lesz a kicsiknek, hiszen most ők avathatnak be minket egy olyan dologba, amit sokkal jobban ismernek nálunk. Ez jó lehetőség arra is, hogy olyan könyveket ajánljunk, ami szerintünk tetszene nekik, így akár a mi kedvenc gyerekkori olvasmányélményeinket is megoszthatjuk velük.
Szerettessük meg az olvasást
Ha mi magunk gyakran forgatjuk a könyveket, valószínűleg fontosnak tartjuk azt, hogy idővel gyermekeink is kövessék a példánkat. Nem lehetetlen olvasó felnőtteket nevelni, az azonban kétségtelen, hogy a fiatalok figyelmét jóval nehezebb ma lekötni, mint néhány évtizeddel ezelőtt. Mutassunk jó példát, bátorítsuk őket az olvasásra és ne törődjünk azzal, ha a klasszikusok helyett a fantasy könyvek kötik le a gyerekeket, hiszen mindegy, hogy mit vesznek a kezükbe: minden egyes kötet elolvasásával tanulnak valamit.