Előbb-utóbb mindannyian kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor egy ügyvéd segítségére lesz szükségünk. Ez lehet egy adásvételi szerződés megfogalmazása, egy házassági bontóper, a vállalkozásunk elindítása, de az is elképzelhető, hogy egy bűncselekmény áldozataként szeretnénk a lehető legjobban érvényesíteni saját érdekeinket. Egy jó ügyvéd hosszú távon időt, pénzt és stresszt is megspórolhat nekünk, így fontos hogy körültekintően és megfontoltan döntsünk. Lássuk, milyen körülményeket érdemes figyelembe venni a választás során!
1. Határozzuk meg a jogi problémánkat
Természetesen az összes ügyvéd elvégezte a jogi egyetemet, így mindannyian rendelkeznek egyfajta háttértudással, a legtöbben azonban az évek során valamely jogág felé jobban elköteleződtek, abban szereztek nagyobb gyakorlatot, így célszerű olyantól segítséget kérnünk, aki valóban az adott téma szakértője. Az ügyvédek névjegyzéke megyei bontásban megtalálható az interneten, ahol felsorolásra kerülnek azok a jogterületek, melyekkel az adott jogász rendszerint foglalkozik, így ez a lista jó kiindulópont lehet a döntés meghozatala során.
A polgári jog területéhez tartoznak a szerződésekkel, az ingatlanvásárlással, a birtokvitákkal vagy éppen a kártérítéssel kapcsolatos ügyek; ennek egyik ága a családjog, melynek jelentős részét a házasság felbontásával, a gyermekelhelyezéssel vagy a házassági vagyonmegosztással kapcsolatos kérdések teszik ki. Ha a munkáltatónkkal szemben merülnek fel vitás kérdések, egy munkajogban jártas szakembert kell keresnünk, ha pedig egy bűncselekmény elkövetésével vádolnak minket, büntetőjogi érdeklődésű ügyvédre lesz szükségünk.
2. Derítsünk ki minél több információt
Ha van olyan ismerősünk, akiről tudjuk azt, hogy korábban a miénkhez hasonló problémával küzdött, kérjünk tőle tanácsot, így első kézből hallhatunk információt arról az ügyvédről, aki őt képviselte. Kérjünk véleményt az adott személy munkastílusáról, megbízhatóságáról, hozzáállásáról vagy egyszerűen a személyiségéről, hiszen egy bizalmi viszonyról van szó, melyben nagyon fontos az, hogy megfelelően tudjunk együttműködni. Ha erre nincs lehetőség, egy gyors internetes keresés is a segítségünkre lehet: elképzelhető, hogy találunk információkat a jogi képviselő korábbi ügyeiről, tapasztalatáról vagy szakjogászi végzettségéről.
3. Keressük fel a választott ügyvédet
Ha találtunk valakit, aki látatlanban számunkra jó választásnak tűnik, kérjünk hozzá időpontot és menjünk el egy személyes – esetleg egy online – megbeszélésre. Természetesen a tanácsadásért díjat kell majd fizetnünk, itt azonban felmérhetjük az ügyvéd kommunikációs stílusát, de valamilyen szinten a szakértelmét is. Figyeljük meg, hogy hogyan beszél velünk, például hogy elmagyarázza-e a bonyolult fogalmakat, vagy érthetetlen jogi szakzsargont használ, de azt is, hogy mennyire türelmesen, készségesen válaszol a kérdéseinkre.
Természetesen nagyon fontos az ügyvédi díjak kérdése is: ezen az első találkozáson megkérdezhetjük, hogy az adott jogi képviselő milyen tarifával dolgozik, és hogy a részére járó fizetséget előre, részletekben vagy az ügy befejezése után egyszerre szeretné-e megkapni. Egy ilyen személyes találkozóban az a legjobb, hogy sok esetben már egyetlen beszélgetés alatt megkaphatjuk a választ a kérdéseinkre: könnyen lehet, hogy az ügyünk sokkal egyszerűbb, mint azt gondoltuk volna, és már néhány tanács is elég ahhoz, hogy azt magunk vigyük tovább.
4. Hallgassunk a megérzésünkre
Laikusként még egy személyes találkozó esetén is nehéz megállapítani, hogy az adott ügyvéd mennyire jó szakember, így ilyenkor nem feltétlenül erre a kérdésre kell választ találnunk. Az általunk választott jogász a mi érdekeinket képviseli, ezt pedig akkor tudja a leghatékonyabban megtenni, ha mi valóban meg tudunk bízni benne. Tegyük fel nyugodtan a minket foglalkoztató kérdéseket akár a korábbi tapasztalatai, akár az ügyvédi díjak kapcsán, a döntés meghozatala során azonban hallgassunk a megérzéseinkre is, hiszen a személyes szimpátia egy jól működő megbízási viszonyban elmaradhatatlan.