Ha megvásároltuk a mobilunkat, érdemes még egy lépést megtennünk az új készülék védelmében: szerezzünk be hozzá egy jóféle telefontokot, mindenképpen megéri. Cikkünkben elmagyarázzuk, miért fontos egy mobiltok és hogyan választhatjuk ki a legjobbat.
Egy mobiltelefon nem kis befektetés. A csúcsmodellek akár több százezer forintba is kerülhetnek, de még akkor is oda kell figyelnünk rájuk, ha esetleg olcsóbban, vagy valamilyen előfizetés részeként jutottunk az új digitális mindeneshez. Épp ezért aztán komoly fejfájást okozhat akár egy véletlen karc, hát még az, ha leejtjük, eláztatjuk vagy más módon okozunk valamilyen fizikai sérülést. Persze a legtöbb modellt már ellátják valamilyen szintű védelemmel, de ez sosem jelent teljes biztonságot, egy jól megválasztott mobiltok pedig a telefon árához képest elenyésző összegért is megnyugtató extra védelmi réteget jelenthet. Ha pedig valamilyen extra tulajdonsággal is felruházza a készüléket, az csak hab a tortán.
Ahogy esik, ne úgy puffanjon!
A mobilok egyik legnagyobb mumusa az esés vagy ütődés miatti sérülés. Akármilyen kompakt egységnek tűnnek is, belül érzékeny műszerek, apró alkatrészek, bonyolult áramkörök találhatók, amelyek fizikai behatásra elmozdulhatnak, megsérülhetnek, majd pedig jó esetben a szerviz oldhatja meg a problémát, hogy a rosszabb eshetőségre ne is gondoljunk.
Az esés, ütődés ellen érdemes olyan tokot választani, amelyet pontosan a készülék típusára szabtak, hiszen elég egy milliméternyi rés a tok és a telefon között, a védelem máris jóval kevésbé hatékony. Ráadásul minden mobilon máshol vannak a hangerőgombok, a kamerák lencséi és az apró hangszórók, amelyek csak a teljesen pontosan ráillő tokokkal nem okoznak kellemetlenséget. Szerencsére ma már szinte minden készüléktípushoz készítenek tokokat, akár a mobil gyártója, akár valamilyen külső gyártó. A mobilszolgáltatók igyekeznek folyamatosan készleten tartani tokokat az általuk forgalmazott modellekhez, de a szakboltokban és online shopokban is keresgélhetünk.
Értelemszerűen az ütődések ellen az a hasznos, ha minél ellenállóbb és rugalmasabb anyagból van a tok, ha pedig igazán biztosra szeretnénk menni, válasszunk olyat, amelynek az előlapra hajtható „ajtaja” is van, hiszen az érintőkijelző a mobilok egyik legsérülékenyebb része, ráadásul, ha az eltörik, az gyakran nem csak esztétikai hibát jelent, hanem az egész készülék használhatatlanná válik.
Egy fólia is sokat számít
Ha már a kijelzőnél tartunk: ide nem csak tokkal, de egy másfajta védelemmel is készülhetünk, amely szinte láthatatlan, mégis sokat segít. A kijelzővédő fóliákat úgy lehet rásimítani a felületre, hogy kívülről nem is látszik semmilyen extra. Viszont ezek segítenek abban, hogy csúnya karcok ne jelenhessenek meg az üvegfelületen, amelyek rontanák a látványt és akár olyan helyeket is teremthetnének, ahol a kijelző nem, vagy csak hibásan érzékeli az ujjmozdulatainkat.
Van, ahol már a telefon megvásárlásakor kérhetünk fóliázást, de vásárolhatunk utólag is ilyesmit – itt is figyelnünk kell persze arra, hogy pontosan a saját készülékre passzolót vásároljunk, hiszen minden kijelzőnek kicsit más a mérete és formája. Egy ilyen fólia általában nem az örökkévalóságnak szól, de tájékozódhatunk előre, hogy milyen időtartamra jelent biztonságot – ez néhány hónaptól akár egy évig is terjedhet. A cseréje pedig nem boszorkányság, akár otthon is megoldható, de szakboltokban, szolgáltatóknál is szívesen megteszik nekünk.
Egyéniség a mobilra borítva
A mobiltokoknak persze esztétikai funkciója is van. Talán még páran emlékeznek a néhány évtizede divatos, cserélhető előlapos és hátlapos készülékekre, amikor kedvenc színeinkkel, a személyiségünkhöz passzoló grafikai elemekkel szabhattuk testre a telefonjainkat. Manapság ugyan van néhány olyan mobil, amelyből választható pár élénk szín, de ha ennél tovább mennénk, egy tok megoldást jelenthet: így eleve nem fogjuk összekeverni egy baráti társaságban az asztalra kitett készülékeket, ráadásul mindenkinek megmutathatjuk saját ízlésvilágunkat.
Víz és por ellen
A fizikai sérülések nem csak ütődések formájában jelentkezhetnek. Bár egyes mobilokat már valamilyen szinten víz- és porállóként hirdetnek, ez a legtöbb esetben nem azt jelenti, hogy napokig használhatjuk őket büntetlenül a porviharban vagy a víz alatt: a különféle IP-jelzések általában limitált időtartamú porvédelmet kínálnak, a vízállóság pedig sokszor inkább valamilyen cseppvédelmet jelent, hogy szemerkélő esőben ne kelljen rögtön eltenni a telefont.
Jó néhány olyan tok létezik viszont, amely épp a víz, és/vagy por ellen véd, ezeknél már vásárlás előtt megnézhetjük, milyen szintű és időtartamú védelmet biztosítanak. Kis keresgéléssel akár olyat is találunk, amellyel igazi búvármobilt faraghatunk a telefonból, ha például ezzel szeretnénk fotózni egy-egy csobbanás alkalmával.
Extrák számolatlanul
Végül pedig ne hagyjuk ki, hogy egyes tokok apró extra funkciókat is kínálnak, amelyek hasznosak lehetnek a mindennapokban. Ez lehet olyan apróság, mint egy nyakpánt rögzítése, de nagyon hasznos például az, ha a tok hátulján valamilyen kihajtható fület találunk, amivel az asztalra állíthatjuk a készüléket egy videó megnézésekor, vagy azért, hogy időzítővel távolabbról is készíthessünk szelfiket.
Egyes tokokban találunk bepattintós helyet érintőtollaknak, másokat pedig úti töltővel építettek egybe, tehát egy kicsit bumfordibb kinézettel ugyan, de arra adnak lehetőséget, hogy akár több napos túrára is elinduljunk fali töltő nélkül.
A telefontokok tehát sokféleképpen hasznos kiegészítők: biztonságban tartják legfontosabb digitális társunkat, segítenek saját egyéniségünk megmutatásában és sajátos extrákkal bővíthetik ki a mobilok használati területét. Érdemes tehát elmerülni az egyre bővülő kínálatban!