Az otthonvásárlás az egyik legnagyobb döntés az életünkben, nemcsak anyagi, hanem érzelmi szempontból is. Egy új lakás vagy ház sokszor egy új életszakasz kezdetét is jelenti, így nem csoda, ha szeretnénk mindent a lehető legjobban csinálni. Ugyanakkor rengeteg buktatóval is járhat, ha nem vagyunk kellően körültekintőek. Hogy ne csak szép, de tartós és biztonságos otthonra tegyél szert, összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, amelyekre érdemes figyelni vásárlás előtt.
Kérdezz, mérj, dokumentálj!
Sose félj kérdezni! Bátran kérdezz az ingatlanostól, az eladótól vagy akár egy független szakértőtől. Érdeklődj a ház történetéről: mikor épült, mikor és milyen felújításokat végeztek, van-e bármilyen ismert szerkezeti probléma. A hivatalos dokumentumok (alaprajz, építési engedélyek, energetikai tanúsítvány) sokat elárulnak az épület múltjáról.
Mérőszalaggal vagy akár egy mobilos applikációval magad is ellenőrizheted a helyiségek méretét, a falak dőlésszögét vagy az ajtók záródását. Az ilyen apróságok sokszor már előre utalnak egy-egy rejtett hibára.
Ne csak a látványra koncentrálj!
Egy frissen festett fal vagy új padlóburkolat könnyen elterelheti a figyelmet a valódi állapotról. Bármennyire is hívogató a szép külső, mindig nézz a felszín mögé! Ellenőrizd a nyílászárók állapotát, a fűtési rendszert, és ha lehet, vizsgáltasd át a vezetékeket is egy szakemberrel.
Különösen hasznos, ha van lehetőség megnézni, milyen építési technológiákat használtak az ingatlan kivitelezésénél. Például egy családi ház esetében sokat elárul, hogy milyen zsaluzási megoldásokkal készült a szerkezet. A zsalu nagyon fontos szerepet játszik az épület stabilitásában. Ha a kivitelezés során nem használtak megfelelő minőségű zsalu rendszert, az hosszú távon repedésekhez vagy egyenetlenségekhez vezethet.
Figyelj az állványos munkák nyomaira is!
Egy ház külső megjelenése legalább olyan fontos, mint a belső állapot. Ha az épület nemrég esett át homlokzatfelújításon, érdemes rákérdezni, milyen típusú állványrendszert használtak. A jól kiépített homlokzati állvány biztonságos munkavégzést tesz lehetővé, ami utal a kivitelező hozzáértésére is. Ha például túl gyorsan vagy szakszerűtlenül történt a vakolás vagy szigetelés, az pár év alatt már látható jeleket produkálhat: elválásokat, repedéseket, nedvesedést.
Érdemes tehát nemcsak azt megnézni, milyen szép a ház kívülről, hanem azt is, hogy mennyire időtálló és gondosan kivitelezett a felújítás.
Ne kapkodj – gondolkodj hosszú távon!
A jó döntéshez idő kell. Ne hagyd, hogy a piaci verseny vagy egy „alkalmi lehetőség” nyomása miatt kompromisszumot köss a minőség rovására. Egy otthon nem csupán néhány évre szól, ha jól választasz, évtizedekig is szolgálhat. Ezért érdemes minden részletet alaposan átgondolni, és ha kell, szakértőt bevonni.
Az okos otthonvásárlás nem a szerencsén múlik, hanem a tudatosságon. Ha figyelsz a kivitelezés minőségére, a részletekre, máris sokkal közelebb kerülsz ahhoz, hogy biztonságos, tartós és valóban otthonos ingatlanra lelj.