A felhőalapú technológiák világában a Kubernetes, vagy más néven K8s, egyre inkább az IT szakemberek és üzleti vezetők érdeklődésének középpontjába kerül. Ennek oka nem más, mint a platform gyakorlati előnyei, melyekkel egyre szélesebb körben találkozhatunk a cégek működésében.
De vajon valóban minden vállalatnak szüksége van erre a technológiára? Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mikor lehet hasznos a K8s bevezetése és mikor nem érdemes ezen az úton elindulni.
Mi a Kubernetes valódi értéke?
A szakma tele van divatos kifejezésekkel, de fontos, hogy ne csak a trendek miatt hozzunk döntéseket. A RackForestnél is elérhető Kubernetes népszerűsége nem önmagától jön: a konténeres megoldások skálázhatóságát teszi könnyebben kezelhetővé. A Kubernetes lényege, hogy a konténereket hatékonyan tudja irányítani, ami különösen akkor hasznos, ha nagy méretben és változatos munkafolyamatok során kell ezt megtenni. Ha a céged több független komponensből álló rendszert szeretne kezelni, a K8s jelentős előnyöket nyújthat.
Konténeres megoldások: Miért érdemes külön kezelni a konténert és Kubernetest?
Sokan összekeverik a konténereket a Kubernetes fogalmával, pedig a kettő nem ugyanaz. Míg a konténerek az alkalmazások könnyebb szállítására és futtatására szolgálnak, addig a Kubernetes ezek irányítását végzi nagy skálán. Gondolj a konténerekre úgy, mint az alkalmazáscsomagolás eszközeire, míg a Kubernetes a konténerek hatékony kezelője.
Azonban konténerek nélkül is megállják a helyüket például webalkalmazások alapjaként, mint a Docker esetében. De ha nagy méretű rendszerekről van szó, ahol több szolgáltatást kell párhuzamosan üzemeltetni, ott jön képbe a Kubernetes.
Mikor érdemes saját Kubernetest üzemeltetni?
A saját adatközpontban történő Kubernetes kivitelezése nem minden vállalkozás számára szükségszerű. Néhány esetben azonban elkerülhetetlen, például, ha a vállalatot helyi piaci szabályozások kötik, vagy az infrastruktúra saját kézben tartása alapvető fontosságú. Ilyen lehet például az adatközpont-szolgáltatók esetében. De ha ezek a körülmények nem adottak, érdemes megfontolni a felhőszolgáltatók által nyújtott lehetőségeket, amelyek sokszor költséghatékonyabb és egyszerűbb megoldást jelentenek a Kubernetes üzemeltetésére.
A VPS szolgáltatások például remek alapot szolgáltathatnak a Kubernetes rendszerek számára, hiszen rugalmasan kezelhetőek és könnyen skálázhatók. A RackForest mint magyar szerver szolgáltató cég, már tíz éve kínál ilyen megoldásokat megbízható infrastruktúrával és három budapesti lokációval, biztosítva a georedundáns szolgáltatásokat.
A Kubernetes különleges képességei tehát az alkalmazások skálázásában és kezelésében rejlenek, így a nagyobb rendszerek számára jelenthetnek valódi előnyt. Azonban mindig érdemes mérlegelni, hogy valóban szükség van-e rá a szervezet igényeit tekintve. A felhőalapú megoldások és konténeralapú rendszerek használata lehet az első lépés afelé, hogy a céged alkalmazkodhasson a jövő kihívásaihoz és kihasználja a technológia kínálta lehetőségeket.
Ha érdekel a Kubernetes világa és szeretnél többet megtudni erről a technológiáról, ne habozz olvasni a témában!