A légzés az alapvető életfunkciók egyike, ha nincs ilyen jellegű egészségügyi problémánk, észre sem vesszük, hogy milyen fontos szerepet tölt be a mindennapokban. Igazán szerencsések vagyunk, ha nem küzdünk légzési nehézségekkel! Azonban sokszor nem is tudjuk, hogy helytelenül vesszük a levegőt, és annak negatív hatásaival sem vagyunk tisztában.
Érdemes ezzel kapcsolatban szakmai blogokat olvasni, ahol mélyebb elemzések is elérhetők a témában. Például sokan, köztük a SleepAir is az egészség kulcsának tartja a helyes légzést. De cikkünkben mi is részletesebben írunk most arról, hogy mi az orr-, illetve szájlégzés közötti különbség, és melyik mit okoz. Női olvasóknak különösen hasznos lehet, de tartson velünk bárki, akit érdekel!
Tudományos megközelítésből
Nézzük, hogy a tudomány milyen differenciát lát az orr- és a szájlégzés között!
- Ha az orrunkon át veszünk levegőt, akkor kevesebb káros anyag jut a tüdőnkbe. Ugyanis az orrjáratunk kiszűri a szennyeződéseket. Emellett párásítja is a levegőt, és annak jobb lesz a minősége. Amikor szájon keresztül lélegzünk, ezt a szűrőrendszert kihagyjuk, vagyis szabad az út a részecskéknek, irritáló anyagoknak!
- Az orrmelléküregek jótékony nitrogénoxidot bocsátanak ki, mellyel növekszik az oxigénfelvétel. Szájlégzés esetén jóval alacsonyabb lesz ennek a gáznak a mennyisége.
- Hatékonyabban veszünk levegőt orron át, mert stimuláljuk vele a rekeszizomlégzést. Ez az egyensúly felborul, ha a szájunkon keresztül lélegzünk, és negatív hatással lehet a légzőszerveinkre is.
Megváltozott arcszerkezet
Nem csak a fent említett, kedvező fiziológiai folyamatok nem tudnak megvalósulni szájlégzés esetén! Még az arcunk szerkezete is megváltozhat: beesett lesz, kisebbé válik az állkapcsunk, ami még fogtorlódással is jár. A nyelvünk helye ilyenkor nem a szájpadlásunkon van, hanem lentebb esik. Ez szintén fogproblémákat okozhat. A nőknek ez különösen nagy probléma, hiszen a vonásaikon sokat ronthat a szájlégzés.
Kevésbé minőségi alvás
A szájlégzés problematikája még az alvásunkra is kihat. Ugyanis a nyitott száj miatt a garat elzárja a légutakat, és az horkoláshoz vezethet. Ezzel lecsökken az oxigénfelvétel, az alvásunk minősége pedig folyamatosan romlik.
Még 9 óra alvással sem pihented ki magad? Amikor felébredsz, ki van száradva a szád? Sokszor iszol vizet éjjel is? Akkor te minden bizonnyal szájlégzéssel alszol. De ne aggódj, mert van rá megoldás, mégpedig a SleepAir szájtapaszai!
Mit tud egy szájtapasz?
Vannak, akik kifejezetten tartanak a szájtapasztól, pedig hatékony és biztonságos. Azzal, hogy letapaszolja a szádat, megnyitja az utat az orrlégzés előtt. Ennek köszönhetően pedig sokkal nyugodtabb lesz az alvás és kipihentebb az ébredés. Hipoallergén és bőrbarát, ezért nem kell attól tartanod, hogy irritálja a bőröd. Használat után könnyen el lehet távolítani. Próbáld ki, megéri!
Láthatjuk, hogy helyes légzéstechnikával komfortosabbak lehetnek a mindennapok, érdemes rá időt és energiát szánni. Rengeteget tud javítani az életminőségünkön.