meddőségi kezelés

Mennyi ideig érdemes várni, mielőtt meddőségi kezelésre mennénk?

A gyermekvállalás életünk egyik legnagyobb és legfontosabb döntése. Előfordulhat azonban, hogy az elhatározás nem elég, és a gyermekáldás hosszú ideig várat magára: ilyenkor sok párban merülhet fel a kérdés, hogy mikor érdemes szakember segítségét kérni? A válaszadás nem egyszerű, hiszen egy ilyen, érzelmileg felfokozott helyzetben nehéz objektíven dönteni: lássuk, mikor lehet indokolt a meddőségi kezelés megkezdése!

A meddőség fogalma

Az Egészségügyi Világszervezet definíciója szerint akkor beszélhetünk meddőségről, ha egy pár egy éven keresztül rendszeres, védekezés nélküli szexuális életet folytat, mégsem következik be terhesség – egy 35 év feletti nő esetében ehhez már hat hónap sikertelen próbálkozás is elég. Ez természetesen nem általános érvényű szabály: egészséges párok esetében az egy éven belüli teherbeesés esélye 80-90 százalék, könnyen lehet tehát, hogy egyszerűen csak nem tartozunk a szerencsésebbek közé, és egy kicsit többet kell várnunk a sikeres fogantatásra.

Az életkort, mint fontos tényezőt elsősorban a nők esetében említjük, hiszen a férfiak akár 70 éves kor felett is képesek lehetnek gyermeket nemzeni, a sperma minősége és gyorsasága azonban a kor előrehaladtával náluk is csökken – az azonban tény, hogy ez a változás nem olyan radikális, mint a hölgyeknél.

A sikeres megtermékenyülést az életkoron kívül is számos körülmény akadályozhatja: előfordulhat valamilyen szervi probléma, hormonális eltérés vagy bizonyos nőgyógyászati – PCOS, endometriózis – és egyéb betegség is, mely megnehezíti a teherbe esést. A fogantatást az életmódunk is befolyásolhatja, hiszen a dohányzás, a kábítószer- és az alkoholfogyasztás, az elhízás vagy az extrém stressz is negatívan befolyásolhatja a termékenységet – mindkét fél részéről.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

Láthatjuk, hogy számos körülmény vezethet meddőséghez: ezek egy részére semmilyen ráhatásunk nincs, más tényezőkön azonban egy életmódváltással is változtathatunk. Amennyiben felmerül bennünk a gyanú, hogy valamilyen problémával nézünk szembe, érdemes felkeresni egy asszisztált reprodukciós centrumot – a pozsonyi meddőségi klinika például felkészült szakemberekkel és korszerű eszközökkel várja a gyermekre váró párokat.

De mikor érdemes meghozni ezt a döntést?

1. Ha egy éve sikertelenül próbálkozunk

Ha elhatároztuk, hogy gyermeket szeretnénk, érdemes egy kicsit megismerkedni a fogantatás menetével. Egy menstruációs ciklus során csupán néhány olyan nap van, amikor lehetséges a teherbeesés, ezért kísérjük figyelemmel az ovulációt, ezzel jelentősen javíthatjuk az esélyeinket. Ha erre odafigyeltünk, azonban 35 éves korunk alatt egy év elteltével sem következett be a fogantatás, érdemes felkeresni egy meddőségi szakembert.

2. Ha egy későbbi életszakaszban szeretnénk gyermeket vállalni

A változókor bekövetkeztéig a teherbeesés megtörténhet, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy 35 éves kor után ennek esélye évről évre egyre nagyobb mértékben csökken. Számos pár életében ennél is később, 40 éves kor után érkezik el a gyerekvállalás ideje, ami egyáltalán nem lehetetlen, de ilyenkor már nem érdemes sokat várni, így néhány hónap sikertelen próbálkozás után is érdemes felkeresni egy klinikát, hiszen az idő ellenünk dolgozik.

3. Ha vannak ismert egészségügyi problémáink

Ha korábban bizonyos hormonális problémákkal, a terhességre kiható betegséggel – pajzsmirigyproblémával, cukorbetegséggel vagy endometriózissal – diagnosztizáltak minket, szintén jó ötlet lehet felkeresni egy szakorvost, hiszen ezek az állapotok nemcsak a teherbeesést, de a magzat kihordását is megnehezíthetik, ebben pedig jó eséllyel segítségre szorulunk majd.

Ne féljünk segítséget kérni

A meddőséget sokat tabuként kezelik, hiszen úgy érzik, ez egy szégyellni való stigma. Ez nagyon rossz hozzáállás: egyre több pár küzd ezzel a problémával, mely sokszor rajtunk teljesen kívül álló okok miatt áll fenn, ilyenkor tehát a mielőbbi segítségkérés jelenti a megoldást. Egy asszisztált reprodukciós centrum, mint a pozsonyi meddőségi klinika, a Repromedica hatékony segítséget nyújt, bármi is legyen a sikertelen fogantatás oka, a fenti esetekben tehát ne halogassuk a döntést, hiszen ezzel csak a saját esélyeinket csökkentjük.

Termékajánló

Flavon Peak immunerősítő

Szibériai Chaga vegán kapszula

Bioaktív kollagén a szépségért

Natúr biotika aktív rost

Calivita Slim testsúly csökkentő

Kérjük, támogass bennünket egy megosztással!

Egészségmegőrzés - Termékajánló

Vissza az oldal tetejére