Mindenkinek vannak álmai. Egy saját otthon, egy világ körüli utazás, egy vállalkozás beindítása vagy akár egy új élet egy másik városban – ezek mind olyan célok, melyek elérhetőek lehetnek, feltéve hogy megfelelő pénzügyi döntéseket hozod meg. A kérdés csak az: hogyan teheted meg az első lépéseket, ha anyagi korlátokba ütközöl?
Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogyan segíthetnek a rugalmas pénzügyi döntések abban, hogy ne csak álmodozz, hanem valóban meg is valósíthasd a céljaidat – akár rövid, akár hosszú távon.
Mit jelent a rugalmasság?
A pénzügyi rugalmasság nem csupán azt jelenti, hogy van némi tartalék a bankszámlánkon a nehezebb időkre. Ennél jóval többről van szó: a tudatos tervezésről, a körülményekhez való alkalmazkodás képességéről, és arról, hogy okos és személyre szabott döntéseket tudunk hozni. Ha sikerül ezt megvalósítani, nemcsak egy hirtelen anyagi problémára találhatsz gyors megoldást, de a kisebb-nagyobb céljaidat is nagyobb eséllyel valósíthatod meg; lássuk ennek lépéseit.
1. Légy tisztában az álmaiddal
Bár evidensnek tűnhet, a folyamatot mégis érdemes azzal kezdeni, hogy pontosan meghatározod, mire is vágysz igazán. Ne elégedj meg annyival, hogy „egyszer majd szeretnék egy saját lakást” vagy „jó lenne többet utazni”, ennél próbálj meg konkrétabb lenni. Ennek során persze az is fontos, hogy a céljaid reálisak legyenek, és érdemes egy határidőt is kitűzni, amíg mindenképpen szeretnéd elérni azokat. Számold ki, hogy ehhez körülbelül mennyi pénzre lesz szükséged, és kezdődhet is a megvalósításhoz vezető út.
2. A pénzügyeket kezeld tudatosan
Ha egy nagyobb álom megvalósítására törekszel, és ehhez egy jelentősebb összegű megtakarítást kell összegyűjtened, valószínűleg szükség lesz némi megszorításra. Gondold át, mi az a terület ahol túlságosan sokat költesz, és milyen alternatívákat találhatsz itt ki: lehet, hogy az autó helyett a tömegközlekedés lesz a megoldás, vagy az ebédrendelés helyett inkább főznöd kell a következő időszakban.
Ha ez a megoldás nem működik, akkor nincs más lehetőség: a bevételedet kell növelni. Lehet, hogy egy munkahelyváltás lesz a legjobb döntés, esetleg az, ha hétvégén másodállást vállalsz: az ebből származó extra jövedelmet minden hónapban tedd félre, így lépésenként közelebb kerülhetsz a célodhoz.
3. Ne halogasd a megtakarítást
Sokan esnek abba a hibába, hogy azt mondják, majd akkor kezdenek félretenni, ha többet keresnek. Ezt érdemes elfelejteni, hiszen a gondolkodásodat már az előtt is átalakíthatod, hogy találtál volna egy jobban fizető állást. Ha most csak egy minimális összeget tudsz minden hónapban megtakarítani, az sem probléma, hiszen a kis lépések is számítanak az álmaid felé vezető úton.
4. Nem kell, hogy mindent te finanszírozz
Természetesen mindenki jobban szeretné, ha a saját megtakarításából vásárolhatna lakást vagy autót, ez azonban nem mindig lehetséges; a hitel jó lehetőség, feltéve hogy okosan választod meg. Az ingatlanárak folyamatosan emelkednek, így hiába gyűjtögetsz, lehet, hogy 5-10 év múlva a félretett pénzed már nem lesz elég egy saját otthonra, így ha biztosan ki tudod gazdálkodni a törlesztőrészletet, egy lakáshitel nagy segítséget jelenthet neked. Ha egyéb okból van szükséged egy jelentősebb összegre, így egy egészségügyi vészhelyzet merült fel, vagy váratlanul meghibásodott az autód, egy szabad felhasználású hitel is jó megoldás lehet.
Ha a megtakarított pénzedet hosszabb távra fektetted be, sokszor nem érdemes azt felbontani: ilyenkor is segítségedre lehet egy szabad felhasználású hitel, hiszen könnyen lehet, hogy a befektetésed haszna meghaladja majd a törlesztés során fizetett kamatokat.
Valósítsd meg az álmaidat!
A vágyaink, álmaink nem feltétlenül irreálisak – gyakran csak egy kis előrelátás, tervezés és bátorság kell ahhoz, hogy megvalósíthassuk azokat. Próbálj meg tudatosan és bátran haladni ezen az úton – lehet, hogy nem lesz egyszerű, de a végeredmény biztosan megéri majd a befektetett munkát.