A bútorfelújítás nemcsak a lakás átalakításának költséghatékony módja, hanem egy kreatív hobbi, szinte életmód is, melynek ízére nagyon könnyű rákapni. Sokan tartanak attól, hogy belevágjanak, pedig számos olyan lehetőség létezik, melyet szinte bárki megvalósíthat. Egy, a saját kezünkkel felújított bútordarab új életet adhat a régi lakásnak, emellett pedig óriási büszkeséggel is eltöltheti a készítőjét, érdemes tehát belevágni: lássuk, mi kell ahhoz, hogy biztosan szép eredmények szülessenek!
1. Tervezzünk előre
Mielőtt bármilyen munkába fognánk, először is gondoljuk át alaposan, hogy milyen végeredményt szeretnénk elérni. Ennek részeként találjuk ki, hogy milyen színekre, stílusra vágyunk, de annak is nézzünk utána, hogy pontosan milyen feladatok állnak előttünk, és azok elvégzésére képesek vagyunk-e.
Egy polc elkészítése, egy bútorfestés a kezdőknek is egyszerűen sikerülhet, egy raklapbútor összeállításához már nem árt egy pici tapasztalat, egy teljes beépített szekrény elkészítéséhez pedig komolyabb eszközökre is szükségünk lehet, ezért legyünk egy kicsit önkritikusak. Ha valamire most még nem állunk készen, az nem jelenti azt, hogy később sem sikerülhet, de ne felejtsük el, hogy a profi asztalosok hosszú évekig tanulják a szakmát, így van olyan feladat, ami már nem az amatőrök hatáskörébe tartozik.
2. Készítsünk elő minden eszközt és alapanyagot
Mielőtt belevágnánk a munkába, bizonyosodjunk meg arról, hogy minden szükséges eszköz beszerzésre került, így nem a félkész bútor mellől kell az üzletbe szaladgálnunk. Néhány alapvető szerszámot – kalapácsot, fűrészt, csavarhúzót, csiszolópapírt, fúrót, festőhengert és ecseteket – érdemes megvásárolni, de ha valamilyen komolyabb eszközre van szükségünk, ezt akár kölcsön is kérhetjük.
Ha fával dolgozunk, az első lépés mindig annak tisztítása legyen: a felületről távolítsuk el a port, a zsírfoltokat és lehetőség szerint a kopott festékréteget is, majd javítsuk ki az apró hibákat, sérüléseket, a munkánk ugyanis csak így lehet valóban szép és tartós. A felújítás ezen része unalmasnak tűnhet, ha azonban kihagyjuk, az szinte biztosan a végeredmény rovására megy, ezért szánjunk időt a megfelelő előkészületekre.
3. Válasszunk minőségi anyagokat
Egy bútor felújítása jóval kevesebb pénzbe kerül, mint egy új vásárlása, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell bizonyos költségekkel számolnunk. A felhasznált alapanyagokon azonban nem érdemes spórolni: ha gyenge minőséget választunk, a végeredmény biztosan nem lesz olyan szép, mint ahogy azt elképzeltük, ráadásul jó eséllyel rövid időn belül újra dolgunk lesz vele, így pedig összességében sokkal többet veszítünk mind az anyagiakat, mind a befektetett időt és energiát tekintve.
Ha a megújulás jegyében a falakat is lefestenénk, jó ötlet lehet egy foltálló festék választása, mely ellenáll a kéznyomoknak és a természetes használatból eredő szennyeződéseknek, de a fa bútorokat is olyan anyaggal kezeljük, ami a dekoratív megjelenés mellett védelmet is biztosít a felületnek – itt a zománcfesték lehet a megfelelő választás.
4. Bátran kísérletezzünk
A színek és minták kiválasztása során nyugodtan hozhatunk meglepő, merész döntéseket is, különösen akkor, ha valamilyen egyedi, különleges hatást szeretnénk elérni. Kísérletezzünk élénk, vidám színekkel, ombre stílusú, színátmenetes festéssel, használjunk sablonokat vagy ismerkedjünk meg a decoupage technikával; számos olyan megoldás létezik, melyek segítségével különböző mintákat, motívumokat varázsolhatunk a felületre, ebben pedig az a legjobb, hogy ha nem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, egyszerűen újrakezdhetjük a munkát.
Vágjunk bele!
Mindannyian szeretnénk komfortosan érezni magunkat az otthonunkban, ehhez pedig olykor szükség lehet egy kis változtatásra; ennek egyik legizgalmasabb módja a házi bútorfelújítás, melynek segítségével új életet lehelhetünk a régi, megunt darabokba. Ehhez olykor csak néhány szerszám, egy foltálló festék és egy jó ötlet kell, a legtöbb munkát azonban gond nélkül elvégezhetjük akár kezdőként is. Nézzünk utána a megfelelő lépéseknek, melyeket tartsunk is be, de a kísérletezéstől se riadjunk vissza: ha így teszünk, biztosan elégedettek leszünk az eredménnyel.