Ne vásárolj fölöslegesen… nézd meg, mit kell beszerezni!
Legyünk őszinték, a tanévkezdés anyagilag is megterhelő lehet, hiszen nagyon sok holmira van szükség az iskolában. Mielőtt azonban belevetnéd magad a vásárlásba, érdemes a nyár utolsó napjaiban átnézni a tavalyi tanévből megmaradt tanszereket. Mi az, ami még használható, és mit kell pótolni? A tanévkezdéssel kapcsolatos családi hírek pénzügyeink szempontjából is fontosak, készüljünk fel időben!
A füzetek, ceruzák és tollak beszerzése mellett nem szabad elfeledkezni az iskolatáskáról, tornazsákról, a tolltartóról, a kézműves dobozokról és a sportfelszerelésekről sem. Apropó… az ünneplőt nem nőtte ki a gyerek az évzáró óta? Nagyon kellemetlen, ha az évnyitó reggelén jössz rá, hogy rövid a nadrág szára, szorítja a cipő stb.
Egy jól összeállított bevásárlólista nagyban megkönnyítheti a készülődést, ugyanakkor segíthet elkerülni a felesleges kiadásokat.
Edzések és különórák menedzselése
Ahogy újraindul a tanév, úgy újra megérkeznek az életetekbe az edzések, különórák is. Ha van már pár év tapasztalatod, tudod, hogy sokszor nem egyszerű a logisztika, főleg munka mellett…
Ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen, érdemes egy családi tervezőt bevezetni, ahol mindenki látja, ki mikor hova megy, és milyen programja van az adott napon. Ez segíthet elkerülni a félreértéseket, és biztosítja, hogy mindenki időben ott legyen, ahol lennie kell.
Készülj a szünetekre!
Érdemes már jó előre tisztában lenni a szünetek rendjével, hiszen szülőként valamilyen szinten kénytelen vagy ezekhez igazítani a szabadságod kivételét is. Idén még az őszi és a téli szünettel kell biztosan számolni, de nem árt, ha már most jegyzed, hogyan alakul jövőre a tavaszi és a nyári szünet. A tanév rendjét előre megnézheted, így tudod tervezni a szabikat és a családi programokat, kiruccanásokat – vagy éppen beszervezni a nagyszülőket, ha dolgoznod kell és van erre lehetőség.
Beszélgess és gyakorolj a gyerekekkel!
A sulikezdés a gyerekek számára is kicsit nehéz időszak: biztosan örülnek az osztálytársaknak, de a nyári lazaság után nehéz visszazökkenni a katonás rendbe.
A szünet utolsó napjaiban célszerű lehet átnézni, melyik tárgyból hol tartottak, és megbeszélni, miben vársz tőlük önállóságot, segítséget az iskolai kötelességeik kapcsán. A tanév minden családnak feszes tempót diktál, de ha jól tudtok együttműködni, mindannyian könnyebben veszitek majd a zökkenőket.
Tippek a sikeres tanévkezdéshez
- Készíts egy listát! Előre szedd össze, hogy miből van még, mit kell beszerezni, mire kell odafigyelni, és írd fel az évnyitó és egyéb fontos események dátumát, hogy ne érjen meglepetésként.
- Vond be a gyerekeket! Ahogy említettük, nem árt egy kis beszélgetéssel, gyakorlással készülni a tanévre, és a felszerelések összekészítésébe is célszerű bevonni őket, mintegy ráhangolódásként.
- Tervezés! Ne sodródjatok az árral, hanem használjátok a családi naptárat vagy tervezőt, hogy mindig tudjátok, ki hol van, kit hova kell vinni és mire mivel kell készülni.
- Légy – amennyire lehet – rugalmas! Bár a tervezés fontos, ne feledkezz meg arról, hogy időnként rugalmasnak kell lenni, hiszen váratlan helyzetek mindig adódhatnak, főleg az iskolában.
- Támogassátok egymást, mindenki vegye ki a részét! A családtagok közötti együttműködés és támogatás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tanév során mindenki a lehető legjobban teljesíthessen.
A 2024-2025-ös tanév sok újdonságot és kihívást tartogat, de ha időben felkészülünk, és odafigyelünk a részletekre, akkor megkönnyíthetjük a kezdést.