A sziklakertek igényes és lenyűgöző kerti dekorációk, amelyek egyedi és izgalmas látványt nyújtanak. Nem csak szépek és dekoratívak, hanem viszonylag könnyen karbantarthatók is, különösen akkor, ha kisebb méretűeket készítünk. Ebben a cikkben mutatunk néhány tippet, hogyan építhetsz sziklakertet az udvarra egyszerűen, és milyen apróságokra érdemes odafigyelned a készítése közben.
Hová érdemes sziklakertet építeni?
A sziklakert készülhet akár közvetlenül a ház mellé; a ház falánál hosszában elnyújtva, akár a ház elé a kiskertbe, de akár egy nagyobb területet is szentelhetünk neki. A méretét mindig annak megfelelően alakítsuk ki, hogy milyen összképet szeretnénk vele elérni.
Sziklakerttel szegélyezhetjük az udvari ösvényt, de a terasz mellé is építhetjük:
Ha a kerítésünk előtti szakaszon nem szeretnénk folyamatosan a füvet nyírni, akkor ide is jó megoldás lehet egy sziklakert telepítése:
A kisebb méretű sziklakerteket könnyebb megtervezni és kivitelezni, ráadásul kevesebb alapanyagot és időt igényel az elkészítésük. Ideális választás azoknak, akik kevés hellyel rendelkeznek a kertben, de mindenképpen szeretnének valamilyen mutatós kerti dekorációt.
Fontos, hogy a sziklakertet olyan területen alakítsuk ki, ahol megfelelő mennyiségű napfény éri, mivel a sziklakerti növények túlnyomó többsége napos környezetet preferál. Emellett érdemes olyan területet választani, ahol a talaj jó vízelvezetéssel rendelkezik, hogy elkerüljük a víz pangását és a növények rothadását.
Milyen növényeket ültessünk a sziklakertbe?
Egy kisméretű sziklakertbe is bátran ültethetünk különböző növényeket, nem feltétlenül kell a kövirózsánál megállnunk. Nagyon fontos, hogy a választott növények mindegyike jól alkalmazkodjon a szárazsághoz és a kavicsosabb talajhoz. A növények megfelelő kombinálásával olyan sziklakertet hozhatunk létre, amely egész évben csodaszép látványt nyújt.
Itt van néhány tipp, ha még nincs ötleted, hogy milyen növényeket választanál szívesen a saját tervezésű sziklakertedbe:
Tavasszal és kora nyáron virágzó szépségek, amelyek sziklakertbe is ültethetőek:
Árvácska, jácint, nefelejcs, szegfű és százszorszép. ezek a növények viszonylag jól tűrik a szárazságot, de időnként érdemes azért meglocsolni őket.
Kövirózsa: a hiányozhatatlan kövirózsa nagyon jól megél a sziklakertekben, igen kevés a víz-, és tápanyagigénye. A kövirózsa esetében számolnunk kell azzal, hogy az erősen kavicsos, sziklás talajban is gyorsan teret hódít. Érdemes különböző színekben összeválogatni a kövirózsát, mert a mélybordó, a sötétzöld és a világoszöld árnyalatú kövirózsák igen jól mutatnak egymás mellett.
Zsálya, menta és borsmenta: mind a három növény jól tűri a szárazságot, bár itt is igaz, mint a tavaszi növényekre, hogy időnként – főképpen a nagyon meleg nyári napokon – érdemes megöntözni őket. A menta és a borsmenta meglehetősen gyorsan szaporodik, így lehetőleg a sziklakertbe ültetéskor igyekezzünk azt a területet jól körülhatárolni kisebb-nagyobb kövekkel vagy sziklákkal, ahová ezt a két növényt ültetjük.
Varjúháj, gyapjas tisztesfű (népies nevén nyuszifül), napvirág: ezek mindegyike jól tűri a szárazságot, és igen mutatós növények.
Kőtörőfű, pázsitviola, pázsitszekfű és lángvirág: ezek a növények aprócska, színes virágaikkal minden sziklakertben csodaszépen mutatnak.
Ha virágok helyett olyan növényeket szeretnénk a sziklakertünkbe ültetni, amelyek figyelemfelkeltőek, mégis visszafogottan elegánsak, akkor az alábbi növények közül is válogathatunk: medveszőrcsenkesz, kék csenkesz, árvalányhaj vagy fényperje. Ezek a növények abszolút szárazságtűrők, élénk színeikkel pedig jól mutatnak akár a kisebb méretű sziklakertek tetején, akár a nagyobb sziklakertek szélén, a kialakított sziklakerteket körülölelve.
A sziklakert elkészítésének lépései
Első lépésben jelöljük ki a sziklakert pontos helyét, hogy lássuk, mekkora területre szeretnénk elkészíteni.
Majd tervezzük meg pontosan a sziklakertünket:
- Egy-, vagy többszintes sziklakertet szeretnénk? Gondold át, milyen formában és elrendezésben szeretnéd elkészíteni a sziklakertet. Érdemes különböző magassági szinteket létrehozni kisebb-nagyobb sziklák elhelyezésével.
- Milyen növényeket szeretnénk felhasználni? Színes, virágokkal teli sziklakertet szeretnénk, vagy inkább kövirózsákkal ültetnénk tele, netalántán nagyobb, magasabbra növő szálas növényeket látnánk benne szívesen? Gondoljunk arra is, hogy az év különböző időszakaiban más-más látványt nyújthat a sziklakert. Ha virágzó sziklakertet szeretnénk, válasszunk olyan növényeket, amelyek különböző évszakokban virágoznak, így egész évben élvezhetjük a sziklakert szépségét.
- A szabadon maradt területek kitöltéséhez kavicsot vagy mulcsot szeretnénk használni? Akarunk-e egyáltalán szabadon hagyott területet? Mekkora sziklákat, köveket szeretnénk?
- Írjuk össze a beszerzési forrásokat. Kavicsokat tüzépen, kertészetben vagy nagyobb áruházakban is beszerezhetünk, mulcsot és növényeket pedig kifejezetten kertészeti áruházban vagy kisboltban kezdjünk el keresni, de webáruházakban is válogathatunk.
Hely előkészítése
A kiválasztott területen távolítsuk el a füvet és a gyomot. Ha szükséges, akkor az egyenetlen talajt kicsit kapáljuk fel, majd egyengessük el.
Sziklák elhelyezése
Helyezzük el a kiválasztott sziklákat a területen, kísérletezzünk a különböző magasságokkal és elrendezésekkel. Ügyeljünk arra, hogy a sziklákat és a nagyobb köveket stabilan helyezzük el, hogy ne mozduljanak el a későbbiekben, ne essen darabora a sziklakertünk. Használjunk nagyobb köveket a sziklakert alapjául, majd helyezzünk rájuk kisebb köveket. A sziklakert széleit feltétlenül alakítsuk ki nagyobb kavicsokból, hogy az esővíz ne tudja a sziklakertből a földet vagy a mulcsot és az apróbb szemű kavicsokat lehordani és ne mossa ki a sziklakert szélét.
Talaj és töltőanyagok
Töltsük fel a sziklák közötti területeket, réseket virágfölddel vagy speciális sziklakerti talajkeverékkel. Mindig válasszunk olyan talajt, amely megfelel az általunk választott növények igényeinek. Ha az adott növény szárazságkedvelő, akkor a virágföldet egy kis homokkal is keverhetjük.
Növények ültetése
Ültessük el a választott növényeket a sziklakertbe, de fontos, hogy megfelelő távolságot tartsunk a növények között, hogy a növekedésük során ne zsúfolódjanak össze. Ez különösen igaz a kövirózsák esetében! Ültetéskor ássunk egy mélyedést a talajba, helyezzük bele a növényt, majd takarjuk be a növények gyökerét a talajjal. Öntözzük meg alaposan, hogy a növények jól begyökerezhessenek.
Dekoráció
Opcionálisan díszíthetjük a sziklakertet kiegészítő elemekkel, például kis kerti szobrokkal, díszkövekkel vagy kerti lámpákkal.
Nagyobb alapterületű sziklakertek
Abban az esetben, ha nagyobb alapterületű sziklakertet építünk, de elsősorban nem felfelé, hanem oldalirányba terjeszkedünk vele az udvaron, akkor ajánlott mulcs vagy kavics használata a talaj takarására.
Számtalan formájú és színű kavicsból és mulcsból válogathatunk a kertészetekben.
Ha nagyobb méretű növényeket ültetünk a sziklakertbe, akkor mulcsozás vagy kavicsozás előtt feltétlenül borítsuk a talajt talajtakaró fóliával. Ennek a szerepe a gyom elfojtása és a talaj humusztartalmának megőrzése. Ha nem fóliázzuk a talajt, akkor előbb-utóbb azt fogjuk észrevenni, hogy a mulcs vagy a kavics alól kibújik a gyom, és idővel igen nehézkessé válik a sziklakert gondozása.
Ha nagyobb területű sziklakertet szeretnénk építeni, akkor az alábbi módon is meg tudjuk oldani a szegélyezését:
Sziklakert gondozása
A sziklakert általában kis vízigényű növényekből áll, így nem igényel gyakori öntözést. Fontos azonban, hogy az újonnan ültetett növényeket rendszeresen locsoljuk, hogy ezzel segítsük a begyökerezésüket. A talaj ne legyen túlságosan vizes, mert azzal károsíthatjuk a növényeket. Az ültetett növényektől függően időnként metsszük vissza a leveleket, gyomláljuk ki a növények mellett felbukkanó gyomot és tisztítsuk meg a szél által ráhordott falevelektől.
Sziklakert esetén a talaj tápanyagokban szegény lehet, ezért érdemes időnként tápanyagdús komposztot vagy műtrágyát adni a növényeknek. Ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásba a tápanyagokkal, mert ez akár negatívan is befolyásolhatja a növények természetes környezetét.
Egy jól megtervezett és gondozott sziklakert látványos eleme lehet a kertnek, csak ügyelni kell a részletekre. Ha te is szeretnél valami újdonságot a kertbe, akkor a fent leírtak alapján haladva bátran állj neki a saját tervezésű sziklakerted megépítésének! 🙂
képek: Canva Pro