Egyre többen küzdenek mindennapos fáradtsággal, akár a stressznek, akár a kialvatlanságnak köszönhetően. A fáradtságot nem szabad félvállról venni, igyekeznünk kell megszüntetni a kiváltó okokat és tennünk kell azért, hogy mihamarabb kipihenhessük magunkat és kellő mértékben regenerálódni tudjunk, hiszen ez nagyon fontos az egészségünk megtartása érdekében.
Most hoztunk néhány tippet, amelyek segítenek, hogy kipihentebb, energikusabb, és ezáltal egészségesebb legyél.
Elegendő alvás: az állandó fáradtság oka leggyakrabban az alváshiány, ezért próbálj meg minden éjszaka legalább 7-8 órát aludni és lehetőség szerint minden este ugyanabban az időben feküdj, reggelente pedig ugyanabban az időben kelj.
Egészséges életmódra törekvés: a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás segíthet abban, hogy energikusabbnak érezd magad. A táplálkozás során ügyelj arra, mit és mennyit eszel, ne edd túl magad és fogyassz egészséges ételeket, amelyek nem terhelik meg az emésztőrendszert, ugyanakkor elegendő energiát adnak. A rendszeres testmozgás segít a stressz leküzdésében, javítja a kedélyállapotunkat, ráadásul a testmozgás során felszabaduló endorfin növeli a boldogságérzetünket is. Ne felejtsd el az omega-3 zsírsavak fogyasztását, amelyek igen jótékony hatással vannak a mentális és fizikai teljesítményünkre.
Soha ne hagyd ki a reggelit: a reggeli az egyik legfontosabb étkezés, és segít abban, hogy az energiaszinted egész nap stabil maradjon. Ráadásul az emésztésnek is nagyon jót tesz, ha ébredés után nem sokkal valami könnyű, finom reggelivel indítod a napot.
Kerüld az alkohol- és dohánytermékek fogyasztását: az alkohol- és dohánytermékek káros hatással lehetnek az egészségre, emellett – bár ritkán beszélnek róla – fáradtságot is okozhatnak.
Figyelj a folyadékbevitelre: a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása segít a test hidratálásában és az szervezetünk energiaszintjének megtartásában. Igyál naponta legalább 2 liter vizet, nyáron a melegebb napokon ezt bátran duplázhatod is, az üdítőkből pedig és válassz olyat, amelyeknek alacsony a cukor-, és a koffeintartalma.
Stresszhatások csökkentése: a folyamatos stressz és az idegesség kimerültséget okoz. Igyekezz kerülni a stresszes helyzeteket, vagy ha ez nem megvalósítható, akkor próbálj ki olyan módszereket, amelyek segíthetnek csökkenteni a stresszt: meditálj, jógázz vagy keress valamilyen számodra örömet okozó kreatív elfoglaltságot.
Időnként neked is kijár a kényeztetés: legyen szó masszázsról vagy éppen szaunázásról, havonta legalább egyszer keress olyan lazító, kényeztető elfoglaltságot, ami valóban kikapcsol.
Menj ki a szabadba: a természetes napfénynek kitűnő hatása van az energiaszintedre, ráadásul igazán pihentető érzés egy kicsit sétálni a szabadban a jó időben, akár a közeli parkban, akár egy nagyobb kirándulást tervezel a családdal a természetben.
Tartsd a hálószobádat tisztán és rendezetten, lefekvés előtt pedig szellőztess: a rend megtartását sokan elhanyagolják, pedig a tiszta és rendezett környezet segíthet a jobb alvásban. A szellőztetéssel pedig friss levegőt juttatsz a hálószobába, így az oxigéndúsabb, tisztább levegő segít a pihentetőbb alvásban. Bátran szellőztess télen is, csak figyelj arra, hogy a hideg időben ne maradjon túl sokáig nyitva az ablak, rendszerint pár perc szellőztetés is bőven elegendő.
Vegyél vissza a tempóból: ez talán az egyik legfontosabb tanács, mert bárhogyan is próbálsz meg pihenni és bármit is teszel az egészséged érdekében, ha túlhajtod magad a munkádban, nincs az a pihenés és az a relaxációs tevékenység, ami ezt képes ellensúlyozni. A jelmondat legyen: csak mértékkel! Igyekezz reálisan felmérni, mennyi munka elvégzésére vagy képes egy nap, és ennek megfelelően beosztani az idődet és a feladataidat.
Fontos megjegyezni: ha a fáradtság állandó és pihenés hatására sem javul a helyzet, érdemes orvossal konzultálni, mert krónikus fáradtság vagy akár pajzsmirigy probléma is állhat a háttérben. Ez utóbbi egy egyszerű vizsgálattal könnyen kideríthető, így nem érdemes sokáig visszakozni, ha azt érzed, hogy nem egyszerű fáradtságról van szó és a pihenés semmit nem segít.
kép: Canva Pro